INFORMACJE OGÓLNE O NABORZE WNIOSKÓW O DOTACJĘ
KIEDY, NA CO I O JAKĄ KWOTĘ MOŻNA APLIKOWAĆ?
od 12 kwietnia 2023 roku do 11 maja 2023 roku
będzie trwał nabór wniosków o dofinansowanie
koszty infrastruktury B+R oraz koszty realizacji prac B+R
stanowią wydatki kwalifikowane w projekcie
od 50% do 80% wydatków kwalifikowanych
wynosi poziom dofinansowania w projekcie
minimum 300 000PLN i maksimum 1 000 000 PLN
wynosi możliwa do wnioskowania w projekcie wartość dofinansowania
JAKIE DOKŁADNIE WYDATKI PODLEGAJĄ DOFINANSOWANIU W RAMACH KONKURSU?
infrastruktura badawcza” oznacza obiekty, zasoby i powiązane z nimi usługi, które są wykorzystywane przez środowisko naukowe do prowadzenia badań naukowych w swoich dziedzinach, i obejmuje wyposażenie naukowe lub zestaw przyrządów, zasoby oparte na wiedzy, takie jak zbiory, archiwa lub uporządkowane informacje naukowe, infrastrukturę opartą na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, taką jak sieć, infrastrukturę komputerową, oprogramowanie i infrastrukturę łączności lub wszelki inny podmiot o wyjątkowym charakterze niezbędny do prowadzenia badań naukowych.
Koszty kwalifikowalne poniesione na tworzenie infrastruktury B+R nie mogą przekraczać 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Wydatki na wynagrodzenie personelu są kwalifikowalne pod warunkiem, że ich wysokość odpowiada stawkom faktycznie stosowanym u beneficjenta poza projektami współfinansowanymi z funduszy strukturalnych i na analogicznych stanowiskach lub na stanowiskach wymagających analogicznych kwalifikacji. Powyższe potwierdzone powinno być poprzez załączenie rocznych kart przychodów pracownika. W przypadku osób nowozatrudnionych należy przyjąć uśrednione ostatnie roczne udokumentowane koszty zatrudnienia brutto pracowników jednostki na takim samym lub zbliżonym stanowisku służbowym (wykonujących zadania o zbliżonym charakterze i zakresie obowiązków). Zatrudniony personel musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych w ramach projektu.
Wydatki są kwalifikowalne wyłącznie w zakresie i przez okres zaangażowania personelu projektu w realizację projektu badawczego, będącego przedmiotem projektu, zgodnie z faktycznym wymiarem czasu pracy kadry naukowo – badawczej zaangażowanej w projekcie.
Koszty budynków i gruntów w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Jeżeli chodzi o budynki, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu, obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości. W przypadku gruntów kosztami kwalifikowalnymi są koszty przekazania na zasadach handlowych lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe.
W przypadku, gdy budynki wykorzystywane są także w innych celach niż realizacja projektu, kwalifikowana jest tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji wykorzystania budynków w celu realizacji projektu objętego pomocą. W przypadku wskazanych powyżej kosztów budynków i gruntów łączna kwota wydatków kwalifikowanych w projekcie nie może przekroczyć 10% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu.
W ramach kategorii kwalifikowalne są koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych nabytych od osób trzecich na warunkach rynkowych – w formie patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, ekspertyz, analiz, raportów badawczych itp., wykorzystywanych, aby prowadzić badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe.
Wnioskodawca może zlecić realizację części prac B+R podwykonawcy. Podwykonawca powinien dysponować odpowiednim potencjałem kadrowym i technicznym do realizacji zleconych prac. Podwykonawstwo w projekcie może zostać zlecone jedynie do max. 50% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Jako koszty podwykonawstwa należy rozumieć zlecanie stronie trzeciej części merytorycznych prac projektu, które nie są wykonywane na terenie i pod bezpośrednim nadzorem beneficjenta oraz koszty zasobów udostępnionych przez strony trzecie. Za podwykonawstwo nie uznaje się czynności pomocniczych, niezbędnych do wykonania zadań projektowych takich jak usługi prawne lub księgowe. Podwykonawcą w projekcie może być wyłącznie jednostka z sektora B+R, tj.:
- uczelnie;
- federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
- Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;
- instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;
- instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498);
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
- Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);
- instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;
- Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;
- inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły*.
*Jednocześnie w przypadku tych podmiotów konieczna jest ich zakończona pozytywna ewaluacja w oparciu o szczegółowe kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub dla laboratoriów badawczych nadana przez PCA akredytacja.
Dopuszczalna jest współpraca z polską lub analogiczną, zagraniczną jednostką naukową.
Podwykonawca nie może być podmiotem partnerskim lub powiązanym w stosunku do Wnioskodawcy.
W ramach tej kategorii kwalifikowane są następujące rodzaje kosztów:
- koszty materiałów, np. surowców, półproduktów, odczynników;
- koszty sprzętu laboratoryjnego (zakupy niezaliczane do kategorii środków trwałych, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami rachunkowości);
- eksploatacji aparatury naukowo-badawczej;
- koszty elementów służących do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej;
- wynajem powierzchni laboratoryjnej, , wykorzystywanej do prac B+R projektu (oznacza wynajęcie przez Wnioskodawcę laboratorium wraz z wyposażeniem do prowadzenia w nim badań przez personel Wnioskodawcy). Powierzchnia laboratoryjna finansowana w ramach tej kategorii to powierzchnia przystosowana do przeprowadzania badań, np. ze względu na wymagane certyfikaty lub zastosowane systemy zabezpieczeń, bez aparatury badawczej;
- wynajmu/leasingu aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń wykorzystywanych w celu prowadzenia badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo tylko eksperymentalnych prac rozwojowych wyłącznie w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby realizowanego projektu;
- usług transportowych niezbędnych do prawidłowej realizacji prac badawczych;
- opłat związanych z dopuszczeniem do badań;
Dodatkowe koszty ogólne i inne koszty operacyjne, w tym koszty materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu nie mogą stanowić więcej niż 50% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST TO DOFINANSOWANIE?
Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie, jeśli:
Jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą (MŚP),
Prowadzisz działalność gospodarczą na terytorium województwa opolskiego, potwierdzoną wpisem oddziału lub siedziby w odpowiednim rejestrze (najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie).
JAKIE DOKUMENTY NALEŻY PRZYGOTOWAĆ?
formularz wniosku o dofinansowanie
biznesplan projektu
analiza zgodności projektu z polityką ochrony środowiska
dokumentacja dla projektów infrastrukturalnych
oświadczenie MŚP
opinia o innowacyjności
badanie stanu techniki
agenda badawcza
SZCZEGÓŁY OFERTY PMTA
KOMPLEKSOWA USŁUGA DORADCZA OD PMTA- CO DOKŁADNIE ZROBIMY ABY POZYSKAĆ DLA CIEBIE DOFINANSOWANIE?
Przeprowadzimy wstępny audyt projektu- zweryfikujemy czy projekt spełnia kryteria obligatoryjne projektu.
We współpracy z klientem opracujemy koncepcję projektu o najwyższej, możliwej do uzyskania ilości punktów.
Na podstawie listy pytań przygotujemy dokumentację aplikacyjną oraz pomożemy prawidłowo podpisać i złożyć dokumentację.
Będziemy monitorować ocenę projektu oraz pomożemy w przygotowaniu do Panelu Eskpertów.
Przeprowadzimy przez proces podpisania umowy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.
> 500
liczba napisanych
wniosków
o dofinansowanie
>10 lat
doświadczenia w pozyskiwaniu dotacji unijnych
> 1 MLD ZŁ
łączna wartość zrealizowanych
projektów
38 220 ZŁ
średni zysk Beneficjentów z każdego zainwestowanego
1 000 zł
Dlaczego warto zaufać PMTA?
Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie pozyskiwania oraz rozliczania dotacji unijnych dla firm z zarówno z sektora MŚP jak i pozostałych podmiotów.
Od ponad 10 lat skutecznie doradzamy przedsiębiorcom, jak dofinansować rozwój swojej firmy, pomagamy wybrać odpowiednią dotację, a następnie przygotować wszystkie dokumenty.
Zdobądź z nami dotację unijną dla Twojej firmy!
Wyślij do nas wiadomość bezpośrednio przez formularz kontaktowy lub na dotacje@pmta.pl opisując:
- czym zajmuje się i gdzie działa Twoja firma,
- jaki projekt chcesz zrealizować lub realizujesz,
- jakie są szacowane wydatki projektu i ich wartość.
Możesz również skontaktować się z naszym Ekspertem, pod numerem telefonu:
790 566 755
530 900 601
Na podstawie przesłanych informacji przeanalizujemy możliwość pozyskania dofinansowania w ramach niniejszego konkursu przez Twoją firmę oraz przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb lub też poszukamy alternatywnych możliwości sfinansowania Twojego pomysłu.