INFORMACJE OGÓLNE O NABORZE WNIOSKÓW O DOTACJĘ
KIEDY, NA CO I O JAKĄ KWOTĘ MOŻNA APLIKOWAĆ?
od 30 marca 2023 roku 13 kwietnia 2023 roku
będzie trwał nabór wniosków o dofinansowanie
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa
mogą wnioskować o dofinansowanie w konkursie.
Dofinansowaniu podlegają koszty niezbędne do przeprowadzenia wdrożenia
takie jak środki trwałe, roboty budowlane i inne.
70% dofinansowania
mogą uzyskać mikro- i małe przedsiębiorstwa, 60% uzyskają średnie przedsiębiorstwa
od 100 000 PLN do 8 000 000 PLN
wynosi wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie
JAKIE DOKŁADNIE WYDATKI PODLEGAJĄ DOFINANSOWANIU W KONKURSIE?
o ile wynika z przepisów prawa
Wydatki na materiały i roboty budowlane są kwalifikowalne pod warunkiem, iż dotyczą budynku wykorzystywanego tylko do celów działalności gospodarczej objętej wnioskiem o dofinansowanie projektu. Przez roboty budowlane rozumie się budowę, a także prace polegające na przebudowie, rozbudowie, montażu, rozbiórce obiektu budowlanego, tj.:
- wydatki na prace: ziemne, budowlano-montażowe, instalacyjne, wykończeniowe, dostosowanie obiektów i pomieszczeń w zakresie niezbędnym dla realizowanego projektu; wydatki na budowę przyłączy do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych lub gazowych mogą być uznane za kwalifikowalne, jeśli przyłącza będą stanowiły własność Beneficjenta;
- wydatki na adaptację pomieszczeń do specyficznych wymogów technicznych dla danego rodzaju działalności;
- wydatek związany z zagospodarowaniem terenu przyległego do budynku, o ile jest to wydatek niezbędny i integralnie związany z przedmiotem projektu.
Nabycie nieruchomości związanej z realizacją projektu (maksymalnie 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu, przy czym w przypadku terenów poprzemysłowych oraz terenów opuszczonych, na których znajdują się budynki limit ten wynosi 15% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu). Wartość nieruchomości musi zostać potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami; wartość nieruchomości powinna być określona na dzień jej zakupu zgodnie z art. 156 ust. 3 tej ustawy. Dokument ten należy przedłożyć na etapie rozliczania wydatku. Komisja Oceny Projektów może jednak poprosić o przedłożenie operatu szacunkowego w trakcie oceny projektu.
Koszty zakupu, wytworzenia, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta.
Do kategorii wydatków należy między innymi nabycie, walidacja i obrona patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej, z zakresu organizacji i zarządzania itp.,spełniające wszystkie poniższe warunki:
- będą niezbędnym elementem projektu, koniecznym do osiągnięcia założonych celów,
- będą wykorzystywane wyłącznie w ramach przedsiębiorstwa, które otrzymało pomoc,
- muszą podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
- będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych od osób niepowiązanych z nabywcą, oraz
- będą włączone do aktywów przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc i pozostaną związane z projektem, na który przyznano pomoc, w okresie jego trwałości.
Przedmiotem projektu nie może być zakup jedynie wartości niematerialnych i prawnych.
Mogą być kwalifikowalne wyłącznie, gdy zostanie wykazany ich nierozerwalny związek z procesem produkcyjnym i niezbędność do realizacji celów projektu.
Wydatek kwalifikowany pod warunkiem, że środek transportu nabywany jest przez przedsiębiorcę, którego przedmiotem działalności gospodarczej nie są usługi w sektorze transportu (w tym takiego, którego działalność transportowa nie jest działalnością główną). Wydatki na zakup środków transportu mogą być kwalifikowalne jedynie w przypadku, gdy środek transportu wpisuje się w rodzaje Klasyfikacji Środków Trwałych nr 743 i 76 (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT)).
Koszt podatku VAT, jeśli wnioskodawca nie ma prawnej możliwości jego odzyskania. Koszt ten jest kwalifikowalny w ramach tego samego rodzaju pomocy co wydatek, którego dotyczy.
- Wydatki na opracowanie dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu, w tym: niezbędna dokumentacja techniczna; niezbędne decyzje administracyjne (np. w związku z oceną oddziaływania na środowisko), mapy lub szkice sytuujące projekt.
- Wydatki związane z energetyką odnawialną – przy czym mogą one stanowić maksymalnie 10% wydatków kwalifikowalnych projektu.
- Wydatki związane z cross-financingiem (usługi doradczo-szkoleniowe, świadczone przez podmioty zewnętrzne, o charakterze specjalistycznym, ściśle związanym z realizowanym projektem) – mogą stanowić maksymalnie 10% wydatków kwalifikowalnych projektu.
DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST TO DOFINANSOWANIE?
Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie, jeśli:
Jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą (MŚP),
Prowadzisz działalność gospodarczą na terytorium województwa podlaskiego, potwierdzoną wpisem oddziału lub siedziby w odpowiednim rejestrze (najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie).
JAKIE DOKUMENTY NALEŻY PRZYGOTOWAĆ?
formularz wniosku o dofinansowanie,
biznesplan,
analiza środowiskowa
kopia pozwolenia na budowę lub zgłoszenie budowy/dokumenty dotyczące zagospodarowania przestrzennego (dokument zalecany, nie niezbędny),
wyciąg z dokumentacji technicznej,
kosztorys inwestorski,
potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem lub obiektami,
formularz informacji pomoce de minimis oraz pomocy innej niż de minimis,
inne, jeśli dotyczy.
SZCZEGÓŁY OFERTY PMTA
KOMPLEKSOWA USŁUGA DORADCZA OD PMTA- CO DOKŁADNIE ZROBIMY ABY POZYSKAĆ DLA CIEBIE DOFINANSOWANIE?
Przeprowadzimy wstępny audyt projektu- zweryfikujemy czy projekt spełnia kryteria obligatoryjne projektu.
We współpracy z klientem opracujemy koncepcję projektu o najwyższej, możliwej do uzyskania ilości punktów.
Na podstawie listy pytań przygotujemy dokumentację aplikacyjną oraz pomożemy prawidłowo podpisać i złożyć dokumentację.
Będziemy monitorować ocenę projektu oraz doradzimy w przypadku konieczności złożenia dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnień.
Przeprowadzimy przez proces podpisania umowy z Zarządem Województwa Podlaskiego.
> 500
liczba napisanych
wniosków
o dofinansowanie
>10 lat
doświadczenia w pozyskiwaniu dotacji unijnych
> 1 MLD ZŁ
łączna wartość zrealizowanych
projektów
38 220 ZŁ
średni zysk Beneficjentów z każdego zainwestowanego
1 000 zł
Dlaczego warto zaufać PMTA?
Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie pozyskiwania oraz rozliczania dotacji unijnych dla firm z zarówno z sektora MŚP jak i pozostałych podmiotów.
Od ponad 10 lat skutecznie doradzamy przedsiębiorcom, jak dofinansować rozwój swojej firmy, pomagamy wybrać odpowiednią dotację, a następnie przygotować wszystkie dokumenty.
Zdobądź z nami dotację unijną dla Twojej firmy!
Wyślij do nas wiadomość bezpośrednio przez formularz kontaktowy lub na dotacje@pmta.pl opisując:
- czym zajmuje się i gdzie działa Twoja firma,
- jaki projekt chcesz zrealizować lub realizujesz,
- jakie są szacowane wydatki projektu i ich wartość.
Możesz również skontaktować się z naszym Ekspertem, pod numerem telefonu:
790 566 755
530 900 601
Na podstawie przesłanych informacji przeanalizujemy możliwość pozyskania dofinansowania w ramach niniejszego konkursu przez Twoją firmę oraz przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb lub też poszukamy alternatywnych możliwości sfinansowania Twojego pomysłu.